Հայաստանում Մեքսիկայի արտակարգ եւ լիազոր դեսպանին ընդունել են Լենա Նազարյանը եւ բարեկամական խմբի անդամները
Հունիսի 13-ին ԱԺ նախագահի տեղակալ Լենա Նազարյանն ընդունել է Հայաստանում Մեքսիկայի Միացյալ Նահանգների արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Նորմա Բերտա Պենսադո Մորենոյին:
Դեսպանը գոհունակությամբ է նշել այն հանգամանքը, որ երկու երկրների միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումից ի վեր երկկողմ կապերը հաջողությամբ զարգանում են: Նորմա Պենսադո Մորենոն հայ-մեքսիկական հարաբերությունների ընդլայնման հարցում առանձնակի կարեւորել է խորհրդարանական դիվանագիտության դերը, բարեկամական խմբերի գործուն մասնակցությունը: Այս համատեքստում նա տեղեկացրել է, որ Մեքսիկայի խորհրդարանը վերջերս է ձեւավորվել եւ առաջիկայում կկազմավորվի Մեքսիկա-Հայաստան բարեկամական խումբը: Դեսպանն ընդգծել է, որ Մեքսիկայում հետեւել են Հայաստանում տեղի ունեցած ժողովրդավարական գործընթացներին:
Կարեւորելով Լատինական Ամերիկայի երկրների, այդ թվում Մեքսիկայի հետ հարաբերությունների խորացումն ու ընդլայնումը` ԱԺ փոխնախագահը համոզմունք է հայտնել, որ խորհրդարանական դիվանագիտությունն արդյունավետ միջոց է երկկողմ կապերի սերտացման հարցում: Նա անդրադարձել է նաեւ միջազգային խորհրդարանական կազմակերպությունների շրջանակում երկու երկրների համար զգայուն հարցերում պատվիրակությունների փոխհամաձայնեցված աշխատանքի անհրաժեշտությանը:
Լենա Նազարյանը ողջունել է Հայաստանում Մեքսիկայի պատվավոր հյուպատոսության հիմնադրումը, որն ուղեկցվելու է մշակութային միջոցառումների կազմակերպմամբ: ԱԺ փոխխոսնակի գնահատմամբ՝ այն հնարավորություն կտա մոտիկից ծանոթանալու Մեքսիկայի մշակութային արժեքներին:
Զրուցակիցները քննարկել են Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորմանն առնչվող հարցեր: Լենա Նազարյանը վերահաստատել է հակամարտությունը բացառապես խաղաղ բանակցությունների ճանապարհով, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակում լուծելու՝ հայկական կողմի դիրքորոշումը: Դեսպանն իր հերթին նշել է, որ Մեքսիկայի տեսակետն այս հարցում անփոփոխ է. այն պետք է լուծվի երկխոսության եւ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահությամբ ընթացող բանակցությունների շրջանակում:
Լենա Նազարյանը բարձր է գնահատել Միչոական-դե-Օկամպո նահանգի Կոնգրեսի կողմից 1915 թ. Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող եւ դատապարտող հայտարարության ընդունումը: ԱԺ նախագահի տեղակալի համոզմամբ` աշխարհի բոլոր պետությունները պետք է ճանաչեն այդ փաստը՝ կանխելու համար նման ոճրագործությունները: Նորմա Բերտա Պենսադո Մորենոն հույս է հայտնել, որ Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ երկխոսության միջոցով հնարավոր կլինի հարցը կարգավորել:
Կողմերը կարեւորել են բազմոլորտ համագործակցությունը, մասնավորապես միջմշակութային կապերի ընդլայնումը, ապրանքաշրջանառության ծավալների մեծացմանն ուղղված նախաձեռնությունների իրականացումը:
Նույն օրը Հայաստանում Մեքսիկայի Միացյալ Նահանգների արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Նորմա Բերտա Պենսադո Մորենոյի հետ հանդիպել են ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Մեքսիկա բարեկամական խմբի ղեկավար Նորա Առուստամյանը, խմբի անդամներ Սոս Ավետիսյանը եւ Թագուհի Ղազարյանը:
Նորա Առուստամյանն ընդգծել է, որ երկու երկրների միջեւ հաստատված 27 տարվա դիվանագիտական հարաբերություններին եւ ժողովուրդների ջերմ ու բարեկամական կապերին չի խոչընդոտել աշխարհագրական հեռավորությունը: Նա կարեւորել է միջխորհրդարանական կապերի խորացմանն ուղղված ջանքերը՝ ընդգծելով բարեկամական խմբերի գործուն աշխատանքը: Հարաբերությունների սերտացման համատեքստում խմբի ղեկավարն անդրադարձել է մի շարք ոլորտներում կապերի ընդլայնման կարեւորությանը:
Դեսպանն իր հերթին կարծիք է հայտնել, որ խորհրդարանական դիվանագիտությունն ավանդական համագործակցությանը կարող է փոխլրացնել ու հարստացնել: Այս հարցում նա արժեւորել է բարեկամական խմբերի դերը, օրենսդիրների հաճախակի փոխայցերը:
Սոս Ավետիսյանի համոզմամբ՝ հայ-մեքսիկական հարաբերություններն ունեն չօգտագործված մեծ ներուժ եւ պետք է ջանքեր գործադրել դրա լիարժեք իրացման ուղղությամբ: Պատգամավորը բարձր է գնահատել ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման հարցում Մեքսիկայի հավասարակշիռ դիրքորոշումը:
Թագուհի Ղազարյանն անդրադարձել է մշակույթի, գիտության, կրթության ոլորտներում համագործակցության խորացմանը՝ փաստելով, որ միջմշակութային կապերը լուրջ խթան կարող են հանդիսանալ երկու երկրների ու ժողովուրդների բարեկամության ամրապնդման հարցում:
Նորմա Բերտա Պենսադո Մորենոն տեղեկացրել է, որ Հայաստանում Մեքսիկայի պատվավոր հյուպատոսության բացման շրջանակում կանցկացվեն մշակութային մի շարք միջոցառումներ, կմեկնարկի Մեքսիկայի կինոյի շաբաթը:

Л.Назарян и члены группы дружбы приняли Чрезвычайного и Полномочного посла Мексики в РА
13 июня вице-спикер НС Л.Назарян приняла Чрезвычайного и Полномочного посла Мексиканских Соединенных Штатов в РА Норму Берту Пенсадо Морено.
Посол с удовлетворением отметила, что со дня установления дипломатических отношений между двумя странами двусторонние связи успешно развиваются. В расширении армяно-мексиканских отношений Норма Пенсадо Морено особо подчеркнула роль парламентской дипломатии, деятельное участие групп дружбы. В этом контексте она сообщила, что парламент Мексики сформирован  недавно и вскоре будет создана группа дружбы Мексика – Армения. Посол подчеркнула, что в Мексике пристально следили за демократическими процессами в Армении.
Вице-спикер НС, подчеркнув важность углубления и расширения отношений со странами Латинской Америки, в том числе с Мексикой, выразила уверенность, что парламентская дипломатия – эффективное средство для упрочения двусторонних связей. Она обратилась также к необходимости взаимосогласованной работы делегаций в чувствительных для обеих стран вопросах – в рамках международных парламентских организаций.
Л.Назарян приветствовала учреждение Почетного консульства Мексики в РА, которое будет сопровождаться организацией культурных мероприятий. В оценке вице-спикера, это позволит ближе ознакомиться с культурными ценностями Мексики.
Собеседники обсудили вопросы, связанные с мирным урегулированием Нагорно-Карабахской проблемы. Л.Назарян подтвердила позицию армянской стороны разрешить конфликт исключительно путем мирных переговоров, в рамках сопредседательства МГ ОБСЕ. Посол в свою очередь отметила, что точка зрения Мексики в данном вопросе неизменна – конфликт должен быть решен в рамках диалога и сопредседательства МГ ОБСЕ.
Л.Назарян высоко оценила принятие Конгрессом штата Мичоаган-де-Окампо заявления о признании и осуждении Геноцида армян 1915 года. По мнению вице-спикера НС, все государства мира должны признать этот факт для предупреждения подобных преступлений.
Г-жа Морено выразила надежду на возможный между Арменией и Турцией диалог для урегулирования вопроса.
Стороны подчеркнули важность многогранного сотрудничества, в частности в претворении инициатив по расширению межкультурных связей, росту объемов товарооборота.
В тот же день с Чрезвычайным и Полномочным послом Мексиканских Соединенных Штатов в РА Нормой Бертой Пенсадо Морено встретились руководитель группы дружбы Армения – Мексика Н.Арустамян, члены группы С.Аветисян и Т.Казарян.
Н.Арустамян заметила, что географическая удаленность не препятствовала установившимся 27 лет назад дипломатическим отношениям между двумя странами, теплым и дружественным связям двух народов. Она подчеркнула усилия в углублении межпарламентских связей, особо выделив деятельную работу групп дружбы. В русле упрочения отношений руководитель группы дружбы обратилась к важности расширения связей в ряде сфер.
Посол в свою очередь выразила мнение, что парламентская дипломатия может дополнить и обогатить традиционное взаимосотрудничество. В этом вопросе она оценила роль групп дружбы, частые взаимные поездки законодателей.
На встрече поделились своими мнениями и предложениями в контексте развития армяно-мексиканских отношений также С.Аветисян и Т.Казарян.
Г-жа Морено проинформировала, что в рамках открытия в РА Почетного консульства Мексики будет проведен ряд мероприятий, стартует Неделя мексиканского кино.